13.maijā plkstn.19.00 Likteņdārzā notiks Dziesmu svētku cildinājuma akmens svinīgs atklāšanas pasākums “Celiet mani uz akmeņa”.

 Sagaidāms, ka tas būs viens no vērienīgākajiem un nozīmīgākajiem šī gada notikumiem Likteņdārzā , kas pulcēs vairākus simtus dalībnieku un daudzas prominentas personas.

Ideja par šāda akmens uzstādīšanu Likteņdārzā radās Kokneses fonda padomes priekšsēdētājai Sandrai Kalnietei:

“Dziesmu svētki mūsu tautas liktenī ir kaut kas tik liels un nozīmīgs, ka tam noteikti jāatrod vieta arī Likteņdārzā. Pirmā apvienošanās, pirmās brīvības apjausma, īstenībā – pirmais solis uz savu valsti. Pārfrazējot kādu mūsu atbalstītāju -uzņēmēja vārdus, – vidzemnieki un kurzemnieki bija pirmie, kas iegāja pa Rīgas vārtiem, un iznāca latviešu tauta”.

Dziesmu svētku cildinājuma akmens atklāšana iecerēta kā uvertīra  XXVII Dziesmu svētkiem, kuri norisināsies vasarā un mūsu zemē aizsākās pirms 150 gadiem.

Būtiski, ka šobrīd izsludinātais vēsturisko zemju likums, apstiprina faktu, ka Koknesē , arī Likteņdārzā, satiekas  Zemgales, Vidzemes, Sēlijas un Latgales kultūrvēsturiskie novadi. Tādēļ arī Dziesmu svētku cildinājuma akmens atklāšanas pasākumā skanēs dziedātāju balsis no visiem šiem novadiem.

Pasākuma režisore Dace Micāne Zālīte akmens atklāšanas uzvedumu iecerējusi kā rituālu:

“Svētki cilvēku paceļ augstākā garīgā pakāpē. Tas notiek arī dziedot. Un simboliski mēs varam teikt – Celiet mani uz akmeņa ! Tā nav tikai pakāpšanās uz akmens, tā ir garīga pakāpšanās, tā ir dvēseles atvēršana, tā ir spēja un prasme dziedāt un izstāstīt pasaulei stāstu .

Un to mēs latvieši darām, dziedot tautas dziesmas un vēlāk jau dziedot mūsu koru dziesmas.”

Šobrīd Dziesmu svētku cildinājuma akmens pēc arhitekta Andra Kronberga idejas uzstādīts Likteņdārza ziedu pļavas galotnē. Tas ir 37 tonnas smags dižakmens no Aiviekstes karjerām un simboliski ataino Dziesmu kalnu.

Piemiņas dižakmens Dziesmu svētkiem ir apmeklētāju ziedojums.

Pie akmens tiks atklāta Dziesmu svētku plāksne, kuras dizaina autori ir Reinis un Krista Dzudzilo, bet tekstu autori  – pirmais tautas frontes priekšsēdētājs, politiķis un žurnālists Dainis Īvāns un diplomāte, politiķe, mākslas zinātniece un rakstniece, nodibinājuma “Kokneses fonds” padomes priekšsēdētāja Sandra Kalniete.

Pulcēšanās Likteņdārza ziedu pļavā 18.45
Koncerts amfiteātrī Daugavas dziesma.

Piedalās: Latvijas jauktie kori no Aizkraukles, Jēkabpils, Madonas, Ogres novadiem un Rīgas pilsētas, Dziesmu svētku virsdiriģenti Aira Birziņa, Gints Ceplenieks, Guntis Kumačevs, Māris Sirmais, Ārijs Šķepasts, Romāns Vanags.